Wielkopolski Park Narodowy – co warto zobaczyć?

Dla tych osób, które w czasie wycieczki po Wielkopolsce będą chciały nacieszyć się pięknymi widokami oraz możliwością wypoczynku na łonie natury, Wielkopolski Park Narodowy stanie się niezwykle atrakcyjnym obszarem. Co warto tutaj zobaczyć? Dla kogo teren ten stanie się idealnym kierunkiem wyprawy?

Najważniejsze informacje na temat Wielkopolskiego Parku Narodowego

Tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego będą ciekawym celem wyprawy dla każdego miłośnika przyrody. Park ten został powołany do życia w 1957 roku. Obecnie jego powierzchnia to prawie 15 tysięcy ha, przy czym ok. 260 ha to tereny objęte ścisłą ochroną. Krajobraz parku został ukształtowany przez lodowce, a w jego krajobrazie ważną rolę odgrywają wzgórza morenowe.

Tym najwyższym jest Osowa Góra (132 m n. p.m.), z której szczytu można podziwiać panoramę Mosiny oraz malowniczą dolinę Warty. Wizytę na tym szczycie bez wątpienia warto wpisać w program swej wycieczki po parku, gdyż jest to miejsce o ogromnych walorach przyrodniczych oraz krajobrazowych.

W pejzażu Wielkopolskiego Parku Narodowego miejsce bardzo ważne zajmują też jeziora – kolejna pamiątka po lodowcach. Tym najpiękniejszym jest jezioro Góreckie, uznawane za jedno z najpiękniejszych jezior rynnowych na terenie całej Wielkopolski. Na jeziorze tym znajduje się ciekawa wyspa z ruinami XIX-wiecznego zamku, stanowiącego jedną z ciekawszych pamiątek po Działyńskich. Był on niegdyś własnością siostry Tytusa Działyńskiego – Klaudyny Potockiej, przy czym Tytus był autorem projektu tej budowli. Inną ciekawostką, której w czasie wycieczki po Wielkopolskim Parku Narodowym warto poświęcić swój czas, jest Jezioro Kociołek.

Więcej artykułów o atrakcjach turystycznych z województwa wielkopolskiego znajdziesz w serwisie https://www.poznanski.pl/.

To geologiczna ciekawostka, obok której nie można przejść obojętnie. W czasie wycieczki po parku można też ujrzeć ciekawe głazy narzutowe, pomnikowe drzewa oraz ciekawe gatunki roślin. Wielkopolski Park Narodowy jest też miejscem atrakcyjnym dla obserwatorów ptaków oraz dla tych, którzy chcą lepiej poznać tajemniczy świat owadów.