Górzanka – wieś w Bieszczadach, której nie wolno przeoczyć

Górzanka to jedna z ciekawszych wsi, której w trakcie wycieczki w Bieszczady warto poświecić swój czas. Bliskość Jeziora Solińskiego oraz malownicza okolica to wielki walor tej miejscowości, nie brak tu również gospodarstw, w których można znaleźć tanie noclegi o każdej porze roku.

Dlaczego warto zobaczyć Górzankę w Biszczadach?

Okolice wsi są idealnym miejscem na wczasy w górach dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek. W Górzance nie brak też ciekawych pamiątek z dawnych czasów, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje tu greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy, dziś służąca jako kościół rzymskokatolicki. Jest to druga z kolei cerkiew stojąca w tym miejscu, a wielkim jej walorem jest piękne otoczenie. Okazałe dęby i spokojna droga, łącząca Wołkowyję z Baligrodem – oto czynniki, które skutecznie zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.

Cerkiew ta jest wspaniałym zabytkiem z lat 30-tych XIX wieku, któremu miłośnicy historii i sztuki sakralnej nie bez powodu tak chętnie poświęcają swój czas. Ufundowana przez Feliksa Giebułtowskiego, ówczesnego właściciela wsi, może się pochwalić pięknymi polichromiami z początku XX wieku oraz bardzo rzadkim ikonostasem, w którym można ujrzeć płaskorzeźby, zastępujące tradycyjne ikony pisane. Ikonostas ten w początkach XX wieku został uznany za niezgodny z kanonem, a to skutkowało jego rozbiórką. Do dziś jednak zachowała się część płaskorzeźb (reszta została umieszczona w innych miejscach w cerkwi), które skutecznie przyciągają uwagę miłośników sztuki. Ludowe krzyże procesyjne, rzeźbione konfesjonały oraz ciekawe ołtarze – oto kolejne dzieła, które warto tutaj zobaczyć.

Całość prezentuje się wspaniale, dzięki czemu wizyta w tej bieszczadzkiej wsi może się na długo zapisać w pamięci każdego z nas.

źródło: www.tarnica.pl – ciekawe wpisy o Bieszczadach