Słowackie skarby – co warto zobaczyć w Lewoczy?

Lewocza jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast, jakimi może nas oczarować Słowacja. Kto w czasie wycieczki po tym kraju odwiedzi to miasto, ten z pewnością nie będzie mógł narzekać. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających? Gdzie warto się wybrać, by w pełni docenić magię tego miejsca?

Lewocza – duma Słowacji

Lewocza może się pochwalić korzystnym położeniem, dzięki czemu jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą poznawać Spisz. Ta część Słowacji intryguje wielu turystów z Polski, nic więc dziwnego, iż Lewocza stała się dla nich idealnym miejscem na dłuższy pobyt. Miasto to może się jednocześnie pochwalić wyjątkową atmosferą i zabytkowym układem urbanistycznym, dzięki czemu wciąż można poczuć tu magię średniowiecznego miasta. W czasie spaceru po tym mieście można ujrzeć imponujące mury miejskie, wznoszone od XIII wieku. w ich obrębie czeka wiele cennych zabytków architektury, wśród których nie brak obiektów sakralnych o wyjątkowej wartości. Z pewnością warto zajrzeć do XVIII-wiecznego kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego, który przez wielu specjalistów jest uznawany za najciekawszy przykład stylu barokowego na całym Spiszu.

Nie lada gratką dla każdego miłośnika sztuki sakralnej stanie się wizyta w kościele św. Jakuba, w którym nie brak wspaniałych pamiątek z czasów średniowiecza. Można tu zobaczyć malowidła z XIV-XV wieku, ciekawe rzeźby z XIV stulecia oraz piękne organy z XVII wieku. Dumą tego kościoła jest jednak gotycki ołtarz, który liczy sobie aż 18 metrów wysokości.

Więcej wpisów dotyczących interesujących atrakcji turystycznych, znajdziesz w serwisie https://www.sudecki.pl/.

Co jeszcze warto zobaczyć w Lewoczy?

Wiele cennych zabytków czeka też w rejonie rynku. Są to głównie kamienice, pochodzące z XIV i XV wieku, do dziś zachwycające swoimi elewacjami. W ich gronie na szczególne wyróżnienie zasługuje renesansowy Dom Turzonów, godnym polecenia zabytkiem jest też Dom Mistrza Pawła z Lewoczy, obecnie wykorzystywany jako siedziba placówki muzealnej. Uwagę przyciąga również renesansowy ratusz, zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku. Do dziś zachwyca on pięknymi elewacjami oraz wnętrzami, w których nie brak cennych pamiątek z dawnych czasów.

Lewocza ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej historycznym centrum sprawią nam wiele radości. To niezwykłe miasto, które z pewnością zasługuje na uwagę i turystów zainteresowanych historią, i tych, którzy lubią spacerować wśród pięknych budowli.