Skarby Podlasia – poznajmy wieś Korczew

Korczew to malownicza wieś, której w trakcie wycieczki po Podlasiu warto się uważniej przyjrzeć. Dlaczego? Bo miejscowość ta zachwyca okolicą i pięknymi widokami na Podlaski Przełom Bugu, stanowi też świetny punkt wypadowy dla tych, którym marzą się wycieczki po Wysoczyźnie Siedleckiej. Korczew może się jednocześnie pochwalić długą historią oraz zabytkami, które w ciekawy sposób o niej przypominają.

O miejscowości Korczew

Wiadomo, że wieś ta istniała już w początkach XV wieku. Wiadomo też, że w swych dziejach dość często zmieniała właścicieli. Korczew należała m.in. do Pretora herbu „Prus” oraz do rodu Korczewskich. Najmocniej jednak Korczew kojarzony jest z rodziną Kuczyńskich, którzy zaczęli tu urzędować w XIX wieku. Aleksander Kuczyński założył tu stadninę, a pałac, w którym zamieszkał z żoną Joanną, stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Częstym gościem Kuczyńskich był poeta Cyprian Kamil Norwid, który w swych listach i wierszach często nawiązywał do „Pani na Korczewie”.

A jakie pamiątki po Kuczyńskich zachowały się w samej miejscowości? Jednym z najcenniejszych zabytków, których w trakcie wycieczki po Korczewie nie można pominąć, jest pałac Kuczyńskich. Budowla ta powstała pod koniec XVIII wieku, jednak w latach 30. XIX stulecia została rozbudowana w stylu klasycystycznym. Do dziś pozostaje w rękach potomków Kuczyńskich, którzy starają się odnowić rezydencję. Pałac w Korczewie otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym, założonym w pierwszej połowie XIX wieku. Na jego terenie nie brak wiekowych drzew o pomnikowych rozmiarach oraz takich zabytków, jak XIX-wieczna kaplica czy studnia. Całość prezentuje się wspaniale, warto zatem odwiedzić to miejsce w trakcie swych podróży po wschodniej części Polski.

Jeśli lubisz zwiedzać nietypowe miejsca w Polsce, to koniecznie na portalu Swietokrzyskie24.pl sprawdź jakie atrakcje turystyczne oferuje województwo świętokrzyskie.