Śląskie pałace – Tworków

Na terenie województwa śląskiego zachowało się wiele ciekawych rezydencji, które przypominają nam o dawnych panach tutejszych wsi. W gronie tych obiektów, którym w czasie historycznej wycieczki po Górnym Śląsku warto poświęcić odrobinę uwagi, znajduje się pałac w Tworkowie. Zachowany w formie potężnej ruiny, wciąż zachwyca swymi rozmiarami. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Ruiny pałacu w Tworkowie to cenny zabytek, któremu z pewnością warto poświecić swój czas podczas wycieczki po terenie Górnego Śląska. Zlokalizowane w północno-zachodniej części wsi, potężne ruiny mają nam do dziś przypominać o dawnych panach Tworkowa i historii tej wsi. Tutejszy pałac, wzniesiony jako renesansowa rezydencja rodziny Wodnikowskich, wzniesiony został najprawdopodobniej w II połowie XVI wieku. Warto pamiętać, że ta okazała rezydencja powstała w miejscu, w którym już w okresie średniowiecza stał zamek o charakterze obronnym. Trójskrzydłowa budowla na planie podkowy, w kolejnym stuleciu została otoczona parkiem utrzymanym w stylu angielskim, a w drugiej połowie XIX wieku – przebudowa na polecenie nowego właściciela. Był nim hrabia von Saurma-Jeltsch.

W trakcie tej przebudowy dziedziniec został otoczony dwukondygnacyjnymi podporami filarowymi, a sam pałac wzbogacić się o tak piękny dodatek, jak charakterystyczna czworoboczna wieża. Po przebudowie pałac w Tworkowie stał się piękną budowla o neorenesansowym charakterze, która mogła się pochwalić takimi ozdobami, jak liczne facjatki i wieżyczki. Niestety, w styczniu 1931 roku pałac ten został zniszczony przez pożar. Choć oficjalnie nie ustalono przyczyn pożaru, sporo mówiło się o podpaleniu i o próbie wyłudzenia odszkodowania. Jak było w rzeczywistości? To zagadka, która wciąż czeka na rozwiąznaie.

Wspaniałe atrakcje ze Śląska możesz też podziwiać na https://www.ejastrzebie.pl.

Górny Śląsk to kraina wymarzona dla tych, którzy w czasie krajoznawczej wycieczki chcą poznać historię tej części kraju, a jednocześnie – nacieszyć się widokiem ciekawych zabytków. W takich miejscach, jak Tworków, każdy z nas może bez problemów poszerzać swą wiedzę na temat Górnego Śląska i jego przeszłości, a jednocześnie – w ciekawy sposób spędzać wolny czas.