Kielce dla miłośników geologii: co warto zobaczyć?

Kielce to wspaniałe miasto, na terenie którego każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Dla jednych głównym celem wycieczki po tym mieście wędrówka śladem miejskich zabytków i okazałych budowli, których w Kielcach nie brakuje. Inni postawią na geologiczne ciekawostki oraz na te atrakcje, dzięki którym zwiedzanie Kielc można połączyć z poszerzaniem swej wiedzy na temat Ziemi i jej budowy. Gdzie warto się wybrać?

W gronie tych atrakcji turystycznych, z których Kielce są tak dumne, miejsce bardzo ważne zajmuje Geopark. W jego skład wchodzą trzy rezerwaty geologiczne, funkcjonujące w granicach miasta. Każdy z nich przyciąga uwagę ciekawym zagospodarowaniem, interesującą budową geologiczną oraz pięknymi widokami, jakie można podziwiać w trakcie spacerów po ich terenie. Najsłynniejszym rezerwatem, który został włączony w skład kieleckiego Geoparku, jest Kadzielnia. W miejscu tym można zwiedzić ciekawe jaskinie, można też spędzić czas w rejonie Amfiteatru oraz tarasu widokowego.

Możesz zapoznać się także z najbardziej urzekającymi atrakcjami Kielc.

Drugim rezerwatem, któremu warto poświęcić swój czas, Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego z nowoczesnym ośrodkiem dydaktycznym. Trzeci rezerwat to rezerwat skalny Ślichowice im. Jana Czarnockiego. Mimo niewielkich rozmiarów, rezerwat ten jest nie lada gratką dla wszystkich miłośników geologii, którzy odwiedzają Kielce. Można tu zobaczyć wspaniałe odsłonięcie skalne z różnymi formami tektonicznymi. To miejsce o ogromnych walorach dydaktycznych, któremu w czasie geologicznej wycieczki po Kielcach z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.