Karpacz, jak i Karkonosze, u których stóp leży to miasto, posiadają wiele tajemnic i ciekawostek, oto niektóre z nich:
- Karkonosze są górami od dawna ucywilizowanymi. Widać to na litografiach z XIX wieku, gdzie widać skutki działalności człowieka nie tylko u podnóża gór, ale też wysoko na ich grzbietach.
- Karkonosze, które są najwyższym pasmem Sudetów, w historii pełniły jeszcze ważniejszą rolę, ponieważ są nadal najwyższymi górami Czech, a kiedyś były także najwyższe w Prusach.
- Karkonosze to pasmo o długości 36 km.
- Śnieżne Kotły z urwistymi, skalnymi ścianami są jedynym fragmentem Karkonoszy, który nosi znamiona krajobrazu gór wysokich. Widok z ich dna przypomina fragmenty Alp lub Tatr. Krajobraz ten był również częstym motywem malarskim.
- Większość skałek nosi własne lokalne nazwy, część z nich ma rodowód średniowieczny, kiedy poszukiwano tu skarbów. Nazwy zasugerowane kształtem noszą do dziś takie skałki, jak: Zamczysko, Koci Zamek, Słup, Końskie Łby, Paciorki.
- W latach 70. w Sudetach Zachodnich wystąpiła klęska ekologiczna, która doprowadziła do uschnięcia prawie całego regla górnego i wyższej partii regla dolnego. Miało to wiele przyczyn. Po pierwsze, drzewa pochodziły ze sztucznego zalesiania złą odmianą, nizinną, świerka. Po drugie, na lasy spadły kwaśne deszcze, pochodzące z emisji zakładów przemysłowych w Polsce, Czechach i Niemczech. Po trzecie na drzewach rozplenił się szkodnik, wskaźnica modrzewianeczka, której larwy zjadają młode igliwie, doprowadzając do usychania drzew.
- W Karkonoszach „straszy” (a może bardziej „opiekuje się zbłąkanymi wędrowcami”) Duch Gór. Początkowo przedstawiany jako potwór, zwierzę z diabelskim kopytem i ogonem, stopniowo ten wizerunek łagodniał (prosty chłop, mieszczanin, parobek, szlachcic), by wreszcie dojść do postaci myśliciela i mędrca.
- Do Karpacza w ostatnich latach przeniosło się poslkie Forum Ekonomiczne. Wcześniej ta impreza branżowa odbywała się w Krynicy-Zdroju, która leży w Beskidzie Sądeckim w Karpatach.
- Ciekawym zabytkiem Karpacza jest Świątynia Wang, XIII-wieczny (najstarszy w Polsce sakralny zabytek drewniany) kościół z Norwegii, odkupiony przez Fryderyka Wilchelma IV, króla Prus. Do dziś kościół jest świątynią ewangelicką. Zbudowany bez jednego gwoździa.
- Jedną z atrakcji naturalnych Karpacza są hornfelsy, specjalne skały metamorficzne powstałe w wyniku kontaktu magmy na osłonę w wartunkach facji fornfelsowej (facja – zespół wspólnych cech charakterystycznych dla skał utworzonych w odmiennych warunkach).
Warto dodać, że w portalu karkonoskie.pl można znaleźć interesujący przewodnik po Karpaczu u jego skarbach.